Ana Sayfa Haberler 'SEKTÖR SEL FELAKETİNDE ÖNEMLİ BİR TANITIM FIRSATINI KAÇIRDI'
'SEKTÖR SEL FELAKETİNDE ÖNEMLİ BİR TANITIM FIRSATINI KAÇIRDI'
2009-09-24 14:26:48

Sel felaketinde sigorta şirketlerinin önemli bir tanıtım ve halkla ilişkiler fırsatını kaçırdığını ifade eden Alanya, sigorta sektörünün hiç hak etmediği halde yara aldığını söyledi.

Dubai Group Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, geçtiğimiz ay İstanbul’da yaşanan sel felaketi ve sigorta şirketlerinin tutumu hakkındaki görüşlerini paylaştı. Sel felaketinde sigorta şirketlerinin önemli bir tanıtım ve halkla ilişkiler fırsatını kaçırdığını ifade eden Alanya, sigorta sektörünün hiç hak etmediği halde yara aldığını söyledi. Sektör için ‘gemiyi ilk önce terk eden’ yakıştırılmasının yapıldığını kaydeden Alanya, “Sigorta sektörün topluca temsil edildiği kurum olan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği de sessiz kalmış, TSRŞB adına verilen tek demeç “sel teminatının ek teminat “ olduğunu söylemekten ibaret kalmıştır. Halbuki hazırlıklı bir birlik, tüm sektör adına hemen medyadaki yerini alır, sigortalıların zararlarının en kısa zamanda giderileceğini söyler, sigortasızlara da “geçmiş olsun” derdi” şeklinde konuştu.
‘SEKTÖR HAREKETSİZ KALDI’
Alanya, tanıtım ve medya ilişkileri danışmanları sayesinde sel felaketinin yaşandığı ilk akşamdan itibaren haber bültenlerinde yer alınarak, hasarın tahmini boyutları, kısa zamanda giderileceği gibi konularda açıklama yapılması durumunda, en azından eleştiriye uğranmayacağını belirtti. Alanya şöyle devam etti: “TSRŞB, bu hasarla ilgili güncel bilgileri tüm şirketlerden alır, bunları yayınlar, spekülatif haber peşindeki medyaya hiç olmazsa hasar adedi, tahmini tutarı ve benzer konularda malzeme verebilirdi. Onun yerine medyada yer alan konular ise ‘sele kapılan malları topla’, ‘paletler nerede’ diye soran eksperler, sel teminatını acilen poliçelerinden çıkaran şirketler (ki bunun sigorta tekniği ve teorisi açısından haklı gerekçeleri vardır), sigortası olduğu halde tazminat alacağından emin olamayan sigortalıların beyanları oldu.”
Tüm sektör adına kullanılabilecek iletişim fırsatının harketsiz kalınarak kaybedildiğine dikkat çeken Alanya, şunları söyledi: “Birkaç şirket tam sayfaya yakın ebatlarda ilan vererek sigortalılarının yanında olduğunu söylediler. Bununla dolaylı yoldan sigortanın varlığını ve önemini mi anlatmaya çalıştılar bilemiyorum ama ‘malumu ilan etmek’ anlamında sigortalının yanında olduğunu söylemenin ne anlama geldiğini de çözemedim doğrusu Kısacası tüm sektör adına kullanılabilecek bir iletişim fırsatı, hareketsiz kalınarak kaybedildi.”
2009 yılı ile ilgili sektör beklentilerini de paylaşan Çetin Alanya, “2009 yılında genel olarak sektörün küçülmesi beklenmekte. Ben de aynı görüşteyim. Ancak Haziran sonu hayat dışı branşlarda görülen yüzde 0.82 oranındaki büyüme, bu küçülmenin önemsiz, belki de tersine büyüme olacağına dair bir işaret olarak algılanamaz mı? Zira küçülme geçen yıl, yılın ikinci yarısında başlamıştı. Sektör ilk yarıyı az da olsa bir büyüme ile kapattıysa, bu bir anlamda ikinci yarıda da büyümeye işaret etmez mi? Bilemiyorum. Küçüleceğiz diyen sektör büyüklerimizin bir bildikleri vardır elbette” diye konuştu.
‘LİDER PAZARIN SORUMLULUĞUNU HİSSEDER’
Dubai Group Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, sektörle ilgili eleştirilerine şöyle devam etti: “Tabii aklıma şu da gelmiyor değil: Segmentasyonu ve riske göre fiyatlamayı, sektör olarak yıllardır en doğru şekilde yaptığımızı iddia ediyoruz. Ancak, teknik olmayan bölümden aktarılan yatırım gelirleri ya da büyük adette ciro yapıp, salt genel giderlerde sektöre göre düşük kalıp, kârlı olduğumuzu söylüyoruz. Ve fakat genel olarak primlerimizin hasarları ödemeye gücü yetmediği için esas faaliyet zararı ediyoruz. Peki, bir de gerçekten doğru fiyatlama yapıp primlerin hasar ve genel giderler tarafından karşılandığı, hatta üzerine 2-3 puan esas faaliyet kârı elde edildiği günleri görseydik de, sektörümüzü büyütseydik olmaz mıydı? Bu bağlamda 4-5 yıl önce söylediğim ‘lider demek salt kendi şirketini değil, içinde bulunduğu pazarı da düşünmek, bunun sorumluluğunu hissetmektir’ sözümün şimdilerde bazı meslektaşlarımca da dile getirildiğini görmek beni memnun ediyor. Buna mukabil ‘eh ne yapalım, başarısızsak gideriz’ beklentisi içinde olan yöneticileri görmek de sektörün geleceği açısından hiç de ümit vermiyor.”

 

 

kaynak:sigortacı gazetesi

 

Teklif Formu
Kasko Trafik Her İkisi

© Proje Geliştirme - Tasarım - Kodlama - Google SEO ve SEF Desteği
Yucin Bilgisayar Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi